Sokan nem is gondolnánk, hogy egy apró mag csírájából préselt olajnak milyen sok hasznos tulajdonsága van, ami miatt érdemes alkalmazni a mindennapokban is.

Búza (Triticum aestivum) eredete:

A búza az emberiség egyik legrégebb óta ismert gabonanövénye. A régészeti leletek szerint a világ több táján, csaknem egy időben már az ősember is termesztette, Mezopotámiában talált sumér agyagtáblák írásai, i.e. 2800-ból származó kínai könyvek, a Nílus-deltában talált fametszetek, egyiptomi királysírok falfestményei a búzatermesztés 4-5000 éves jeleneteit örökítették meg, Irak magleletei közel 7000 évesek. Az egyiptomiak nagyon magas szintre emelték a búza feldolgozását, ezt Egyiptom legrégibb emlékei is igazolják, amik i.e. 2700 esztendőből származnak. Innen valamikor időszámításunk kezdetén, Rómán keresztül került a gallokhoz és britekhez. A gyarmatosítások idején a Föld minden részére eljutott.

Búzaszem részei: csíra /embrió/, táplálószövet /endospermium/, maghéj /testa/ és terméshéj /pericarpium/.

A szemtermés biológiailag legfontosabb része a csíra, ez tehát a búzamag embrió állapotú alakja, amely rendszerint kissé ferdén a szem alsó és hátsó részén helyezkedik el.

A csírából, amelyet elkülönítenek, speciális technológiával állítják elő a meglehetősen drága búzacsíra olajat (Tritici aestivi oleum), amely teljes egészében megőrzi az összes komponens tápértékét. Két liter olaj előállításához csaknem egy tonna búzára van szükség.

Hogy mikortól fogyasztjuk a búzacsíra olaját, arról nincsenek pontos adatok. 1938-ban vontak ki először búzacsíra olajból E vitamint, ekkor fedezték fel igazán, s ekkor kezdték el analizálni szakemberek a kémiai felépítését.

Búzacsíra olaj részletes ismertetése, összetevői:

Aranysárga vagy barnássárga színű, jellegzetes, kellemes, gabonára emlékeztető ízű és illatú olaj. Energitartalma: 884 kcal, 3699 kJ/100 gramm.

A búzacsíra olaj sok tápanyag koncentrált forrása, ezek a következők:

Ásványi anyagok: vas, kalcium, kálium, foszfor, magnézium

Ebben az olajfajtában van a legtöbb E-vitamin (tokoferolok és tokotrienolok, amik szintén az E-vitaminok családjába tartozó anyagok), amelynek fontos szerepe van a fiatalság megőrzésében és a szív védelmében. Valamint ettől olyan sokáig eltartható a búzacsíra olaj. 100 gramm búzacsíra-olaj mintegy150 milligramm alfa-tocoferolt (E-vitamin) tartalmaz!

Igen gazdag más antioxidánsokban is, közülük kiemelkedik a klorofill.

Az olaj mintegy 80-85%-át egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavak (linol-, olaj-, alfa-linolénsav) észterei adják, melyek mellett a telítetlen palmitinsav észtere is figyelmet érdemlő mennyiségben van jelen. A Linolsav nagyjából 40 %-a a telítetlen zsírsavtartalomnak, a Linolénsav 5 %, melyek az omega 6-és omega 3 esszenciális zsírsavak prekurzorai.

Nagy koncentrációban tartalmaz hosszú láncú zsíralkoholokat is, mint pl. az octacosanol, policosanol

Vitaminok az E vitaminon kívül: B komplex, K, A- és D elővitaminok. Az A-provitamin a szervezetben a búzacsíra olajjal kapcsolatba kerülve aktív A vitaminná alakul.

Egyéb: enzimek, lecitin, aminosavak, fehérjék

Élettani hatásai:

 A keleti orvostudományok a szervezet egyik legjobb erősítőjeként már sok éve használják a búzacsírát. Igazi felfedezése azonban csak az utóbbi években kezdődött.

A népi orvoslás a petefészek működésének serkentésére, vetélés, koraszülés megelőzésére, a meddőség egyes eseteiben, perifériás vérkeringési zavaroknál, idegerősítésként és magas vérnyomás esetén a szervezet méregtelenítésére, öregedést gátlóként, rák megelőzésére, vér koleszterin- és triglicerid szintjének csökkentésére, gyógyszermérgezések, herpesz, gennyes folyamatok kiegészítő kezelésére javasolja.

Legújabb kutatások:

A búzacsíra (és olaja) ígéretes lehet a szív egészségének javításában. Az elmúlt pár év során kutatók új generációja demonstrálta az előnyös kardiovaszkuláris  (szív- és érrendszeri) hatásokat az octacosanolra és a policosanolra vonatkozóan. Kimutatták, hogy a policosanol csökkenti a máj koleszterin termelését is.

Kubai és más kutatók például tucatnyi kutatást végeznek a policosanollal kapcsolatosan, melyek azt sugallják, hogy hasonló hatása van a vér rossz LDL koleszterinjének csökkentésére, mint a statin gyógyszereknek. Kisebb mértékben ugyan, de növeli a jó, HDL koleszterin szintet is és csökkenti a trombózis veszélyét, így segítve elő a szív egészségét.

Növelheti az izmok számára biztosított energiát (az octacosanol a jelek szerint az izomszövetekben, a májban és a béltraktusban koncentrálódik) azzal, hogy elősegíti a zsírsavak izmok közötti mozgását. Japán kutatók megállapították, hogy egyes patkányoknál az octacosanol szignifikánsan csökkentette a szövetekben lerakódó zsír mennyiségét, ezzel sugallva, hogy a zsíranyagcserére is van hatása.

Képes növelni az izomnövekedést és regenerálódást azáltal, hogy javítja a véráramlást a testben

Figyelmeztetés: búzacsíra olaj együtthatása más gyógyszerekkel

Az octacosanol gátolhatja a levopodának, a Parkinson kór gyógyszerének hatását. A policosanol gyengén hígíthatja a vért, tehát akinek vérzési rendellenessége van, vagy vérhígító hatású gyógyszert szed (aszpirin, warfarin) az óvatosan használja.

Bőrünk is profitál belőle:

Karbantartja a kötőszöveteket, valamint serkenti a sejtek megújulását. Használatával csökkenthető a linolsav hiány okozta egyes bőrbetegségek (pl. ekcémás bőrfolyamatok, pikkelysömör) kockázata, és a bőr öregedési folyamatának lassításában is szerepet játszhat.

A búzacsíra olaj kiváló bőrápoló, bőrtápláló és a sebek, égések, bőrfekélyek gyógyulását elősegítő hatású olaj. E-vitamin tartalmának is köszönhetően a bőrt rugalmassá és simává teszi, segíti a bőr regenerálódási folyamatait.

Felhasználása:

A búzacsíra olaj összetétele csaknem azonos saját bőrzsírunkkal. Gyakori olaja a kozmetikai krémeknek és testápolóknak. Alapolajokhoz és kozmetikai készítményekhez rendszerint 5-15%-nyit tesznek belőle. Külsőleg alkalmazva a szennyezett és enyhén mitesszeres bőr, valamint a zsírhiányos, érett bőr kiváló ápolószere.

A természetes kozmetikának ez a sokoldalú nyersanyaga nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is igen hasznos! Iktassuk be a búzacsíraolajat mindennapi étkezésünkbe, például salátaöntethez, vagy finoman párolt főzelékhez zsiradékként. Az olajat utólag adjuk hozzá az ételhez; ne süssük-főzzük, ne forrósítsuk fel, mert értékes alkotórészei tönkremennek. Íze a gabonáéra hasonlít, így leginkább zöldségekhez vagy gombás ételekhez ajánlják.

A többi esszenciális zsírsavhoz hasonlóan étkezéssel együtt érdemes fogyasztani, ily módon jobban felszívódik.

Recept ötletek:

Tápláló hajpakolás: 2 evőkanál búzacsíra olaj, egy tojássárgája, néhány evőkanálnyi gyógynövény főzet (pl. kamilla, csalán). A hozzávalókat alaposan keverjük össze és langyosan tegyük a hajra. Alaposan masszírozzuk bele, majd tekerjük be fóliával. Az egészet frottírtörölközővel fedjük be, és min. 20 percig hagyjuk hatni.  Végül mossuk meg hajunkat a már megszokott módon.

Körömápolás: hetente kétszer kenjük be vele a körmöket és a körömágyat

Napozás utáni nyugtató olaj: 50ml jojoba olaj, 5 ml búzacsíra olaj, 10 csepp 100% levendula vagy rózsa illóolaj

Általános alapkrém: 1/3 méhviasz, 2/3 bázisolaj (pl. búzacsíra olaj), pár csepp illóolaj

A méhviasz/bázisolaj aránya határozza meg a krém keménységét, minél több a méhviasz, annál keményebb az állag. Elkészítés: a méhviaszt olvasszuk fel gőz felett, öntsük hozzá a bázisolajat, majd az illóolajakat (tehetünk hozzá shea vajat, kakaóvajat is)

A búzacsíra olajban kiemelkedő mennyiségben található klorofill, E vitamin és telítetlen zsírsavak hatása a szervezetre részletesen:

Klorofill:

Kísérletek bizonyítják a klorofill mutáció ellenes hatását. A búzacsíra rákkeltő anyagokkal szembeni hatékonysága egyenes arányban van annak klorofill tartalmával. A klorofill segíti a vér oxigén szállítását a sejtekhez, egyensúlyban tartja a vérnyomást, tisztítja a májat, elősegíti a vércukor szinten tartását, karban tartja a rossz emésztést, növeli a radioaktív sugárzás elleni védelmet. Gyulladás gátló, baktériumölő hatású, hurutoldó, erősíti az idegrendszert, de még potencianövelő hatása is ismert.

E-vitamin (tokoferol):

  • A legerősebb antioxidáns az összes ismert vitamin közül, védi a sejtjeinket a szabad gyökök ellen.
  • Növeli a fizikai ellenállást azáltal, hogy javítja a szervezet oxigén-felhasználásának hatékonyságát.
  • Növeli az agy és a szívizom oxigénhiánnyal szembeni ellenállását.
  • Védi a szervezetet a passzív dohányzás és a szennyezett légkör hatásai ellen.
  • A sejtmembrán szerkezeti eleme, elősegíti az idegimpulzusok továbbítását, csökkenti a végtagok zsibbadását és görcsölését.
  • Hatással van a bőr állapotára: fiatalítja, kisimítja a ráncokat, segíti a hegek felszívódását, megelőzi a májfoltok kialakulását.
  • Erősíti az immunrendszert, féken tartja az öregedési folyamatokat.
  • Védi a vörösvérsejteket, amelyek az oxigént szállítják, ezáltal biztosítja a sejtlégzést.
  • Akadályozza a vérrögök kialakulását; erősíti az érfalakat; csökkenti a szklerotikus elváltozásokat az érfalakon, javítja a véráramlást.
  • Elősegíti a belső szervekben a zsírban oldódó vitaminok felhalmozását, különösen az A-vitaminét.
  • Serkenti az izomműködést, javítja a szervek, szövetek anyagcseréjét.
  • Részt vesz a sperma, a progeszteron (a sárgatest hormonja) termelésében; elősegíti az ovulációt és a megtermékenyítést, a terhesség normális lefolyását és a magzat fejlődését; növeli a potenciát.
  • Hatással van a hipofízis, a mellékvese, a pajzsmirigy és a nemi mirigyek működésére.
  • Akadályozza a rákos megbetegedések fejlődését.
  • Megelőzi a szürkehályog kifejlődését, fontos immuntényezője a szemnek, különösen a lencsének.
  • Akadályozza a gyulladásos folyamatokat a szövetekben.
  • Szabályozza a fehérje, a zsír és a szénhidrát anyagcseréjét.

Többszörösen telítetlen zsírsavak :

A búzacsíra olajban alfa-linolénsav (omega-3), valamint linolénsav és gamma-linolénsav (omega-6) is található. Ezek a zsírok pótolhatatlannak számítanak, vagyis a szervezet nem tudja megtermelni őket, hanem a táplálékkal kell bejutniuk. A legjobb omega-3 és omega-6 zsírok aránya a szervezetben 1:1. Tulajdonságaik:

  • A sejtmembrán, a mielin ideghártya és a kötőszövet szerkezeti elemei.
  • Részt vesznek a prosztaglandinok termelésében (hormonfélék, amelyek növelik a test hőmérsékletét, csökkentik a vérnyomást, tágítják, vagy szűkítik a hörgőket, serkentik a hormonok termelését, növelik az idegszálak érzékenységét).
  • Elősegítik a koleszterin gyors átalakulását és kiürítését a szervezetből.
  • Növelik a vérerek rugalmasságát és áteresztőképességét.
  • Akadályozzák a gyulladásos és allergiás folyamatok fejlődését.
  • Javítják a nemi mirigyek működését.
  • Hatással vannak a gyermekek növekedési intenzitására.
  • Javítják a bőr állapotát.
  • Feltétlenül szükségesek a bélmérgek bontásához.
  • Részt vesznek a lecitin termelésében a májban és a B-vitamin csoport cseréjében.

Fenti kiváló tulajdonságok alapján elmondható, hogy a búzacsíra olajat bátran alkalmazhatjuk a mindennapi életünkben kívülről-belülről!